Jak na podzim pečovat o imunitu?

Jak na podzim pečovat o imunitu

I když venkovní teploty stále ještě atakují hodnoty připomínající léto, podzim nekompromisně přebírá otěže. Vítr začíná být chladnější, dny se zkracují. Pro náš organismus to znamená velkou zátěž. A je potřeba nastartovat náš obranný systém. Jak na podzim pečovat o imunitu?

Jaký vliv na zdraví má změna ročního období?

Podzim je období, které je svou krásou až magické. Barevné listí padá z větví, slunce se krásně odráží od mokrých dlážděných chodníků a vzduch je plný vůně dřeva a opadaných listů.

Ale za tímto neskutečným kouzlem se skrývá něco méně romantického – boj našeho těla s přicházejícími nemocemi. Příchod podzimu totiž mnohdy znamená také oslabení našeho imunitního systému, který je první obrannou linií proti různým onemocněním, od obyčejného nachlazení až po závažnější choroby.

Proč se naše tělo právě na podzim stává slabším a náchylnějším k nemocem? Je to dáno několika faktory. Naše tělo se musí přizpůsobit poklesu teploty, což pro něj může být stresující. Dalším faktorem je nedostatek slunečního světla, který může vést k nedostatku vitamínu D, klíčového pro správné fungování našeho imunitního systému. A konečně, podzim je také obdobím, kdy se do školy vracíme buď my, nebo naše děti, případně děti našich kolegů v práci. A to znamená, že jsme vystavení většímu množství bakterií a virů.

Základní pilíř péče o imunitu? Strava!

Imunita je jako opevnění kolem hradu. Pokud je silné, je těžké ho prorazit. Ale jakmile se začne oslabovat, nepřítel má volný průchod. Jak tedy podpořit naši imunitu a učinit z našeho těla nedobytnou pevnost?

Především je důležité se zdravě stravovat. Vitamíny a minerály hrají v našem těle klíčovou roli. Pomáhají nám nejen bojovat proti virům a bakteriím, ale také podporují naše zdraví obecně. Zvlášť důležité jsou vitamíny C, D a E a minerály jako zinek a selen. Tyto živiny jsou nezbytné pro správné fungování našeho imunitního systému.

Podzim nám přináší mnoho potravin, které jsou na tyto vitamíny a minerály bohaté. Příkladem jsou jablka, zdroj vitamínu C a vlákniny. Dále třeba houby, které obsahují vitamíny B a D a jsou také bohaté na minerály. Nezapomínejme ani na dýně, které jsou plné karotenoidů, vitamínu C a E a vlákniny.

Ze začátku podzimu ještě v některých částech Česka můžeme objevit borůvky a ostružiny. Z potravin, které asi na zahradě ani v lese na podzim nenajdeme, můžeme zmínit citrusy a avokádo. Mimochodem, avokádo se dá připravit hned na několik možných a chutných způsobů.

Jak na podzim pečovat o imunitu? Správnou stravou

Jak vybírat kvalitní doplňky stravy?

Dnešní trh je plný různých druhů doplňků stravy a vitamínů různých značek a typů. Může se zdát, že jde jen o to, abychom si něco vybrali a začali užívat. Každý typ doplňku stravy a vitamínu má ale svůj určitý účel a každý z nás má jiné potřeby. Proto bychom měli být při výběru velmi pečliví. Ale pozor! Nejde jen o to brát co nejvíce vitamínů a doplňků stravy. Jde o to, najít správnou rovnováhu.

Při výběru bychom měli vždy důkladně studovat etikety. Měli bychom se vyhnout těm, které obsahují umělé přísady, barviva nebo sladidla. Naopak přednost bychom měli dávat těm, které jsou vyrobené z kvalitních přírodních surovin.

V tomto období, bychom se tedy měli zaměřit na doplňky podporující naši imunitu. Skvělá je kombinace dvou nejdůležitějších vitamínů a jednoho minerálu, a sice C, D3 a zinku, ideálně v liposomální formě. Kromě něj je vhodná také celá kúra pro podporu imunity.

Jak ještě podpořit imunitu na podzim? Pohybem a odpočinkem!

Neméně důležitým bodem je dostatek pohybu. Pravidelné cvičení nejenže posílí váš imunitní systém, ale také vás udrží v kondici. Pohyb a cvičení jsou klíčovými složkami jakéhokoli zdravého životního stylu a mají obrovský dopad na naši schopnost bojovat proti nemocem.

Když cvičíme, naše tělo produkuje více bílých krvinek a protilátek, které jsou naší první obrannou linií proti virům a bakteriím. Současně se zvyšuje krevní oběh, což znamená, že se tyto obranné buňky a protilátky rychleji dostanou tam, kde jsou nejvíce potřeba.

Podzim přináší skvělé příležitosti pro outdoorové aktivity. Nejenže se můžete těšit na krásné podzimní scenérie, ale pohyb na čerstvém vzduchu má také příznivý dopad na naše zdraví. Jízda na kole, turistika, běh nebo jen procházka parkem či lesem může pro naši imunitu znamenat zázrak.

Ale co když není počasí příznivé? Žádný strach. I doma můžete provádět řadu cvičení, která vás udrží v pohybu a pomohou posílit imunitu. Například jóga, aerobik nebo posilování s vlastní vahou.

Nezapomeňte ale také na odpočinek. I když je pohyb důležitý, naše tělo potřebuje čas k regeneraci. Pravidelný kvalitní spánek a relaxace jsou pro udržení silného imunitního systému nezbytné.

Pamatujte, že vaše tělo by mělo být vaším chrámem. Tak se o něj starejte s láskou a respektem.

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *