Jak na střevní potíže při cestování

Jak na střevní potíže při cestování

Při cestování se mohou mnozí z nás potkat s nepříjemnou situaci, kterou představují střevní potíže. Ty mohou být velmi nepříjemné a omezovat naše možnosti, jak si užít cestování. Proto je důležité vědět, proč k nim dochází, jak jim předcházet a jak je případně léčit.

Proč nás střevní potíže provázejí?

Střevní potíže při cestování způsobuje změna prostředí a jídla a vody, které konzumujeme. Naše tělo se snaží přizpůsobit novému prostředí a na tuto změnu může reagovat různými způsoby, včetně střevních potíží. Ty se mohou projevovat průjmem, zvracením, bolestmi břicha a dalšími nepříjemnými příznaky.

Když cestujeme do exotických zemí, setkáváme se s mnoha novými druhy bakterií, které mohou ovlivnit náš trávicí systém. Například Escherichia coli může způsobit průjem, zatímco Salmonella může způsobit potravinovou otravu. Další běžné bakterie, které mohou způsobit gastrointestinální problémy, jsou Shigella, Campylobacter a Vibrio cholerae.

Tyto bakterie se často nacházejí v nedostatečně uvařených potravinách a neupravené vodě. Je tedy důležité dodržovat hygienická opatření a pečlivě vybírat potraviny a pitnou vodu.

Jak potížím předcházet?

Abychom předešli těmto nepříjemnostem, je důležité dbát na to, co jíme a pijeme. V zahraničí je často voda jiné kvality než u nás doma a může obsahovat nebezpečné bakterie. Proto je dobré pít pouze balenou vodu a vyhýbat se ledovým nápojům a kostkám ledu, které mohou být připravovány z nekvalitní vody.

Pokud jde o jídlo, je vhodné se vyhýbat syrovým potravinám, jako jsou saláty, a jíst pouze pokrmy, které jsou dostatečně tepelně zpracované. V zahraničí může být obtížné najít vhodná jídla, proto je dobré si připravit vlastní svačinu a mít s sebou nějaké zdravé potraviny, jako je například sušené ovoce nebo třeba ořechy. Jsou skladné, lehké a rychle zaženou hlad. Navíc jsou i zdravé.

Další možností, jak předcházet střevním potížím, je užívat probiotika ještě předtím, než vyrazíte. Tyto přípravky obsahují živé bakterie, které podporují správnou funkci střevního traktu a pomáhají předcházet infekcím. Probiotika se dají koupit nejen v lékárnách a na internetu. Existují speciální probiotika určená právě pro předcházení střevních potíží na cestách. Je dobré začít je užívat několik týdnů před cestou.

Co když nás střevní potíže přece jen doženou?

Pokud přesto dojde ke střevním potížím, je důležité se postarat o své tělo. Je třeba se dostatečně hydratovat, pít hodně vody a elektrolytových nápojů, jako jsou například izotonické nápoje. Je také vhodné jíst lehké a snadno stravitelné potraviny, jako je rýže, vařená zelenina a vařené maso.

Pokud se příznaky nezlepší, bývá nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může předepsat léky, které pomohou zmírnit příznaky, například probiotika. V některých případech může být nutné podstoupit léčbu antibiotiky.

Střevní potíže nepodceňujte a včas vyhledejte lékařskou pomoc. Zabráníte tak vážnějším komplikacím.

Hygiena, odpočinek a pohoda

Dalším důležitým krokem je dodržovat hygienická pravidla. Při cestování můžeme být vystaveni různým bakteriím a infekcím, a proto je důležité si často mýt ruce mýdlem a teplou vodou. Je také vhodné používat dezinfekční gely na ruce a dezinfikovat povrchy, jako jsou například sedadla v letadle nebo rukojeť v autobusu.

V neposlední řadě je důležité si dopřát dostatek odpočinku a spánku. Stres a únava mohou mít negativní vliv na imunitní systém a způsobit střevní potíže mohou také. Proto je dobré snažit se užít si cestování v pohodě, bez stresu a s dostatkem spánku.

Exotická dovolená a střevní potíže

Shrnutí na závěr

V souhrnu lze říci, že střevní potíže jsou častým problémem při cestování do exotičtějších destinací a mohou být způsobeny změnou prostředí, jídla a vody. Abychom jim předešli, je důležité dodržovat hygienická pravidla, pít pouze balenou vodu a jíst tepelně zpracované potraviny. Pokud přesto dojde k potížím, je dobré se postarat o své tělo, dodržovat pitný režim a vyhledat lékařskou pomoc, pokud příznaky neustoupí.

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *