Podívejte se, jak otestovat pravost stříbra a stříbrných šperků

Jak poznat pravost stříbra

Každému, kdo měl někdy v ruce stříbrný šperk, jistě prolétlo hlavou, jestli jde skutečně o pravé stříbro. Co když není dostatečně kvalitní? Co když zaplatím nemalé peníze a časem zjistím, že se nejedná o stříbro? Řekneme si pár triků, jak pravost stříbra bezpečně poznat.

Stříbro se těší velké popularitě

Stříbro patří k nejoblíbenějším kovům na šperky. Je totiž opravdu krásné a dá se skvěle kombinovat. Můžete ho najít napříč všemi módními styly. Vybírat můžete hned z několika stylů náušnic, řetízků, přívěsků, náramků i prstenů, ale třeba i broží či sponek.

Stříbro vypadá skvěle jak samostatně, tak v kombinaci s nejrůznějšími drahokamy či polodrahokamy. Ať už máte v oblibě kamínky čiré, modré, zelené, červené, fialové nebo černé, v kombinaci se stříbrem rozhodně neuděláte chybu. A to samé platí i o vašem outfitu a příležitosti, na kterou se chystáte. Ať už jdete do kina s kamarádkou, na rande, pracovní oběd, ples či do divadla, se stříbrnými šperky v žádném případě nešlápnete vedle.

Další skvělou zprávou je, že vám šperky z tohoto kovu nezruinují peněženku ani rodinný rozpočet. Netvrdíme, že je stříbro levné. Rozhodně ale není tak drahé jako například zlato. Sem tam si tedy můžete udělat radost i sami a nějaký ten stříbrný šperk si pořídit. Nezapomeňte ale nakupovat jen u ověřených prodejců, jako je třeba olivie.cz, případně si pravost stříbra prověřte.

Jak poznat pravost stříbra

Pravost stříbra poznáte pohledem i čichem

Trikem, který známe všichni, je zkontrolovat zlatnickou známku. Na stříbrných špercích totiž obvykle najdeme číselný kód 800, 900, 925 nebo 999. Tato čísla vypovídají o ryzosti stříbra. Existují ale i další způsoby, jak stříbrné šperky svépomocí otestovat a ujistit se tak o jejich pravosti.

Všimli jste si, že některé kovy mají svůj specifický pach? Stříbro mezi ně ale nepatří. A proto, pokud si k údajně stříbrnému šperku přičichnete nebo ho promnete mezi prsty a ucítíte těžkou kovovou vůni, dejte od něj raději ruce pryč.

Tepelná vodivost a magnetismus

Dalším z trochu podivných způsobů určení pravosti stříbra je použití ledu. Mezi vlastnosti stříbra totiž patří skvělá tepelná vodivost, a to dokonce nejvyšší ze všech kovů. Pokud tedy na stříbro položíte kostku ledu, bude tát viditelně rychleji než třeba ve skleněné sklenici.

Pokud máte stále pochybnosti o spolehlivosti prodejce šperků, dalším z nápadů, jak nenaletět, je magnetický test. Stříbro totiž vyzařuje jen minimální magnetické vlny, takže šperk z pravého stříbra nebude magnet přitahovat. Podvodníci se někdy snaží nalákat zákazníky na obyčejný kov s postříbřeným povrchem. Na magnet si ale nepřijdou.

Jak už jsme ale zmínili výše, vyberete-li si spolehlivého prodejce, nemusíte se ničeho bát a do žádných testů pravosti se pouštět.

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *