7 důvodů, proč tolik milujeme kávu

Kávu milujeme.
Kávu prostě milujeme

Káva. Tolik oblíbený nápoj, bez něhož si spousta z nás nedokáže představit den. Někteří lidé sice nemusí snídat, ale kávu jako denní start nevynechají nikdy. Proč je ale tak oblíbená a proč vlastně tolik milujeme kávu?

1. Chuť a vůně kávy je nezaměnitelná

Zavřete oči a představte si kávu. Už ji cítíte na jazyku? Ta chuť je prostě daná. Naprosto nezaměnitelná. Stejně tak její aroma. Jakmile ho ucítíte, neomylně víte, že je někde velmi blízko. A obvykle na ni dostanete taky chuť.

Káva je prostě nezaměnitelná. A to i přesto, že existuje hned několik druhů přípravy a všemožné přísady na vylepšení její chuti tak, aby vyhovovala každému. Je libo mléko, smetanu, šlehačku, med nebo třeba kakao či likér?

2. Z velkého množství druhů si vybere téměř každý

Káva je sice nezaměnitelná, ale také je hodně variabilní. Existuje hned několik druhů kávy a způsobů její přípravy. Je libo silnou černou kávu, která vás nakopne? Nebo raději pohodové Latté či Capuccino? A nebo raději něco osvěžujícího v horkém letní dni? Kávu milujeme. Tečka.

3. Káva vám dodá spoustu energie

Mezi vlastnosti kávy, kterých rádi využíváme, patří její povzbuzující účinek. Díky ní nastartujete organismus a překonáte případnou únavu. Proto je skvělá jako ranní budíček nebo „nakopávač“ před cvičením nebo prací. Blokuje receptory adenosinu v nervových tkáních a udržuje tak vaši aktivitu, pozornost, bdělost, logické myšlení, paměť, ale také tělesnou výkonnost. A je je jedno, jaký druh kávy s jakými dalšími přísadami máte v oblibě.

Káva nás dokáže krásně zahřát i dodat energii
Káva

4. Chrání organismus a zpomaluje stárnutí

Káva obsahuje velké množství antioxidantů, které v našem těle neutralizují volné radikály. Brání tak naše tělo před stárnutím a podporuje imunitní systém. Obsah antioxidantů v kávě je dokonce až 4× vyšší než v zeleném čaji, a to i v kávě bezkofeinové. I přes mnohé mýty o škodlivosti kávy pro náš organismus vědci zjistili, že káva je pro naše zdraví naopak mnohem více prospěšná než škodlivá. Proto není třeba si ji odříkat!

5. Pomáhá při hubnutí

Káva je dobrým pomocníkem při hubnutí, a to hned ze tří důvodů.

Jednak díky kofeinu, který nám dodává energii a chuť do cvičení. Dále také proto, že aktivuje tvorbu žaludečních šťáv a podporuje tak trávení. A do třetice, pitím kávy a působením kofeinu se nám do krve uvolňují tukové zásoby a naše tělo je tak začne používat jako primární zdroj energie.

6. Zlepšuje naši náladu

Když pijeme kávu, naše tělo uvolňuje dopamin, serotonin a noradrenalin, což jsou, jak známo, tzv. hormony štěstí. Díky nim si následujících několik hodin dokážeme udržet dobrou náladu. A jak tedy lépe začít den, než šálkem vynikající kávy, která nám přivodí úsměv na tváři? I proto milujeme kávu.

Proč tolik milujeme kávu?
Milujeme kávu

7. Káva sbližuje lidi

Kávu totiž mohou pít a pijí lidé z různých sociálních vrstev, s různými společenskými statusy i různých národností a vyznání. Ať už manažer, úředník, učitelka, prodavačka či student, ať už Evropan, Američan či Asiat, kávu máme společnou. A je úplně jedno, na jaký způsob ji pijeme a kdy.

Pěstuje se v Evropě, Jižní Americe, Asii a pochází z Afriky. Je prostě celosvětová a pro všechny. Když už ji společně zrovna nepijeme, můžeme se o ní alespoň bavit.

Káva prostě sbližuje, ať už jako nápoj samotný, nebo jako téma diskuze.

Tip

Rádi byste vyzkoušeli nějaký nový typ kávy, ale nevíte, podle čeho vybírat? Přečtěte si náš tahák a už nikdy při objednávání neuděláte chybu!

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *