Znáte všechny druhy a typy kávy? Teď už při objednávání nikdy neuděláte chybu!

Znáte všechny druhy a typy kávy?

Svět kávy je fascinující. A pokud jste jako já, milovníci tohoto překrásného a voňavého nápoje, možná také trávíte dlouhé minuty přemýšlením, jaký typ kávy si v oblíbené kavárně objednat. Máme přece tolik možností! Znáte všechny typy kávy? Pojďme se na to podívat blíže, abychom při objednávání už nikdy neudělali chybu.

Co je to vlastně káva?

Proč ji tolik milujeme, jsme psali již v našem starším článku. A než se ponoříme do hloubky různých typů kávy, pojďme si připomenout, jak káva vzniká.

Kávovníky rostou v tropických oblastech po celém světě. Z každého kávového stromu se sklízí malé červené ovoce zvané kávové třešně. Ano, čtete dobře. Káva je ovoce. Uvnitř těchto třešní jsou dvě semínka, která známe jako kávová zrna. Ta se následně suší, praží a pak se namelou do takové podoby, jakou nakonec obsahuje váš i můj šálek kávy.

Podle čeho se druhy a typy kávy rozdělují?

Typy kávy se liší na základě několika faktorů.

  1. Druh kávovníku, ze kterého káva pochází. Nejznámějšími a nejpoužívanějšími jsou druhy Arabica a Robusta. Arabica je známá svou jemnou chutí a nižší hladinou kofeinu, zatímco Robusta je silnější a obsahuje kofeinu více.
  2. Způsob pražení. Pražení je proces, kdy se zelená kávová zrna zahřívají na vysoké teploty. Tím se z nich uvolňují aromatické látky a dochází k jejich hnědému zbarvení. Existují různé stupně pražení, od světlého přes střední až po tmavé. Každý stupeň pražení ovlivňuje chuť kávy a konečný výsledek.
  3. Hrubost mletí kávy. Mletá káva může být hrubá, středně hrubá, jemná nebo velmi jemná. Hrubost mletí ovlivňuje, jak rychle voda prochází kávou, a tím pádem také její finální chuť. Obecně platí, že čím hrubší mletí, tím rychlejší extrakce a naopak.
  4. Acidita kávy. Acidita v kávě je to, co dodává kávě jiskru, svěžest, a můžeme ji považovat za jeden z nejdůležitějších prvků při degustaci kávy. Může se lišit v závislosti na druhu kávy, zemi původu, způsobu zpracování a pražení.

Jaké máme typy kávy a jak je poznat?

Každý z kávových nápojů má svůj jedinečný charakter a chuť, ať už hledáte silný zážitek, jemnost nebo rovnováhu. Vyzkoušejte je všechny typy kávy a zjistěte, který je váš oblíbený.

Espresso, Espresso Machiato, Ristretto

První zastávkou na naší kávové cestě je espresso. Tato oblíbená italská klasika představuje základní stavební kámen většiny kávových nápojů. Je silné, koncentrované a plné chuti.

Připravuje pomocí kávovaru, který tlačí horkou vodu pod tlakem skrze jemně namletou kávu. Výsledkem je malý šálek (asi 30 ml) husté, tmavé kávy s krémovou pěnou navrchu, známou jako crema.. Espresso má intenzivní, silnou chuť, která ve vašich ústech přímo exploduje.

Tento malý, ale výrazný nápoj má své jedinečné místo v srdcích milovníků kávy.

Znáte všechny typy kávy?

Následuje Espresso Macchiato, což je vlastně espresso s kapkou mléka. „Macchiato“ v italštině znamená ‚poskvrněný‘ nebo ‚označený‘, a to je přesně to, co tento nápoj je. Malé množství mléka pomáhá zmírnit intenzitu espressa, aniž by se ztratila jeho bohatá chuť. Příprava Espressa Macchiato je stejná jako příprava espressa, jen se na závěr přidá kapka pěny z mléka.

Ristretto je v podstatě silnější a koncentrovanější verze espressa. K přípravě Ristretta použijte stejné množství kávy jako u espressa, ale poloviční množství vody. Tím získáte nápoj s intenzivní chutí a vůní. Ristretto je známé svou hustou texturou a silnější chutí, která výborně rezonuje s chutěmi temné čokolády a pražených ořechů.

Americano a Lungo

Americano je ideální pro ty, kdo si chtějí opravdu vychutnat chuť pražené kávy, ale zároveň preferují kávu mírnější.

Způsob přípravy je jednoduchý. Do hotového espressa přidejte horkou vodu, a to v poměru asi 1:2 až 1:3. Tím získáte nápoj s jemnější texturou a lehčí chutí, než má klasické espresso. Charakteristická je pro Americano také jeho bohatá vrstva pěny na povrchu.

Lungo v italštině znamená „dlouhý“, což v případě kávy Lungo znamená, že je „delší“ než standardní espresso. Při výrobě Lunga se do jednoho shotu espressa přilije více vody než obvykle, obecně asi dvojnásobek oproti běžnému espressu. Tím se získá káva s lehčí chutí, ale zároveň se rozšíří množství aromatických látek uvolněných z kávy.

Lungo je známé svou jemnou, ale přesto bohatou chutí a lákavou vůní.

Latte a Flat White

Pokud jste fanouškem kávy s mlékem, pak je Latte pro vás tou pravou volbou. Ne nadarmo je oblíbeným nápojem spousty milovníků kávy.

Caffe Latte je kombinací espressa a horkého mléka, a to v poměru 1:3. Je měkčí a mléčnější než espresso, s jemnou kávovou chutí. Na povrchu je obvykle vrstva mléčné pěny. Při přípravě Latte se nejprve připraví espresso, poté se přidá horké mléko a na vrch se navrství mléčná pěna.

Flat White je podobné jako latte, ale má méně mléčné pěny a více espressa. Výsledkem je silnější kávový nápoj s jemnější texturou. Příprava je trochu náročnější.

Začíná se stejně jako u espressa. Poté přijde na řadu mléko, které musí být vhodně napařené, aby bylo krémové a jemné, bez větší pěny. Mléko se poté přidá do espressa tak, aby se zachovala bohatá vrstva pěny na povrchu.

Rozdíl mezi Flat White a dalšími nápoji ve stylu Latte je v poměru kávy k mléku, který je u Flat White vyšší.

Cappuccino, Moccacino a Mocha

Cappuccino je klasický italský kávový nápoj, který tvoří rovným dílem espresso, horké mléko a mléčná pěna. Při správné přípravě cappuccina by měly být tyto tři vrstvy dobře viditelné. Pěna na vrcholu se může posypat kakaem nebo skořicí pro vylepšení chuti i estetického zážitku.

Tento nápoj je ideální pro ty, kteří milují vyváženost mezi silnou chutí espressa a jemností mléka. Pěna na povrchu dodává cappuccinu jeho křehkou texturu.

Moccacino je kombinací espressa, teplého mléka a čokolády. Při jeho výrobě je důležité vyvážit tyto tři složky tak, aby žádná z nich nepřebila ostatní a všechny dohromady vytvořily dokonalou symfonii chutí.

Příprava Moccacina začíná přípravou silného šálku espressa. Poté se přidá horká čokoláda, která by měla být jemně a kvalitně namíchaná. Nakonec se lžičkoupřidá pěna z mléka, která dodává nápoji jeho krémovou konzistenci a jemný doznívající efekt. Stejně jako cappuccino můžeme i moccacino posypat kakaem nebo skořicí.

Znáte typy kávy?

Mocha je podobná jako Moccacino. Příprava je také podobná, ale s jedním významným rozdílem – místo mléčné pěny se používá zahuštěné nebo smetanové mléko. Mocha je známá svou silnou a bohatou chutí, která je současně jemně sladká a příjemně hořká. Je to skvělý způsob, jak začít den.

Káva je především o zážitku

Káva není jen o typech a technikách její přípravy. Je to především o pocitech a zážitcích, které nám nabízí. Je to o ranním slunci, které se odráží od hladiny vaší kávy, o klidu, který přináší popíjení vašeho oblíbeného šálku kávy, o vzpomínkách, které se probouzejí s každým douškem.

Příště, když vejdete do své oblíbené kavárny, nebojte se experimentovat. Vyzkoušejte něco nového. Možná objevíte svůj nový oblíbený druh kávy nebo zjistíte, že si svého favorita užíváte ještě více. Ať už je to jakkoli, budete mít jistotu, že víte, co objednáváte.

Nezapomeňte, že káva je také skvělý dárek. Takže pokud máte mezi svými blízkými nějakého milovníka kávy, nevymýšlejte pod stromeček blbosti a darujte mu tu nejlepší kávu, jakou kdy měl.

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *