Čím v kuchyni nahradit pšeničnou mouku a proč?
Dnes se zaměříme na jednu ze základních ingredienci, kterou najdeme téměř v každé kuchyni – pšeničnou mouku. Víte však, že existují alternativy, které mohou být nejen zdravější, ale také nezpůsobí, že se po jídle budete cítit tak těžko a nepříjemně přecpaní? Jak tedy efektivně nahradit pšeničnou mouku?
Proč je dobré pšeničnou mouku nahradit?
Než se ponoříme do konkrétních možností, pojďme se podívat na to, proč bychom vůbec měli nahradit pšeničnou mouku.
Pšeničná mouka se u nás považuje za základ každé kuchyně. Mnoho lidí má však na pšenici nepříznivé reakce. Někdo může trpět celiakií, což je autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět střev a další zdravotní problémy při konzumaci pšenice. Pro jiné může být pšenice prostě těžko stravitelná. Navíc má pšeničná mouka vysoký glykemický index, což znamená, že může způsobit prudký nárůst hladiny cukru v krvi, a to může vést k inzulínové rezistenci a dalším zdravotním problémům.
Rafinovaná pšeničná mouka, přestože je oblíbená, bohužel neobsahuje příliš vlákniny. To může vést k nepříjemným zažívacím potížím, jako je například zácpa. Tento typ mouky je také ochuzený o řadu živin, které jsou v celozrnné pšenici přirozeně přítomné. Mezi ně patří kromě vlákniny také železo a vitamíny skupiny B.
Když pomineme tyto vážné zdravotní problémy, zmiňme i to, že pšeničná mouka podporuje růst kvasinek, které způsobují řadu nepříjemností. A také, což trápí spoustu lidí, se z pšeničné mouky prostě přibírá a špatně se při její konzumaci hubne.
Pro podporu hubnutí a imunity jsme již v minulosti psali článek o úžasných vlastnostech avokáda.
Čím nahradit pšeničnou mouku?
Už víme, proč bychom měli klasickou pšeničnou mouku nahradit. Teď se podívejme na to, čím a při jakém procesu v kuchyni ji nahradit správně. Obvykle totiž jinou mouku použijete na pečení chleba, jinou na buchty a ještě jinou na zahušťování. Jsou ale i takové mouky, které můžete použít jako univerzální. Takže, čím nahradit pšeničnou mouku?
Kokosová mouka dodá tropický nádech
Začněme pečením buchet. Jednou z nejlepších alternativ, které můžete využít, je kokosová mouka. Je lehká, má jemnou strukturu a dodá vašim buchtám nádhernou tropickou chuť. Ale pozor, kokosová mouka je extrémně savá, takže budete potřebovat méně mouky, ale více tekutiny, než když používáte pšeničnou mouku. Lze ji použít i k zahušťování omáček.
Kokosová mouka se vyrábí z čisté dužiny kokosu. Je výživově bohatá, obsahuje více než 40 % vlákniny a 20 % bílkovin. Navíc je zcela bez lepku, takže mnohem lépe stravitelná.
Žitná mouka je trvanlivá
Další variantou je žitná mouka. Ta nás okouzlí svou typickou tmavou barvou a výraznou chutí. Navíc je plná vlákniny, minerálů a vitamínů. Těsto připravené z žitné mouky je však obvykle řidší a náročnější na zpracování, nicméně chléb z žitné mouky vyniká svou hutností a delší trvanlivostí. Často se žitná mouka mísí s tou pšeničnou, aby se vylepšily pekařské vlastnosti těsta. Můžete ji přidat i do těsta na perník.
Pohanková mouka je univerzální
Další skvělou a všestrannou variantou je pohanková mouka.
Pohanková mouka v organické kvalitě je velmi chutná a dodá jedinečný nádech všem vašim receptům. Je bezlepková, což z ní dělá ideální doplněk pro každodenní stravu celiaků a lidí, kteří se rozhodli vyhnout se pšeničnému proteinu. Přestože neobsahuje lepek, její vlastnosti jsou velmi podobné těm, které nabízí tradiční mouka. Pohanka se také pyšní skvělým výživovým profilem – je bohatá na všech 9 esenciálních aminokyselin, železo, zinek, mangan, hořčík a vlákninu. Je tak výjimečně výživná a komplexní.
Pohanková mouka je všestranná a přizpůsobitelná – skvěle se hodí na palačinky, ale i na přípravu těsta. Navíc se může pochlubit skvělými pojícími vlastnostmi a lehkou stravitelností pro tělo.
Špaldová mouka představuje zdravější formu pšenice
Špaldová mouka představuje zdravější alternativu k tradiční mouce, kterou obvykle používáme. Její využití je stejně univerzální – můžete s ní upéct chléb či koláč nebo ji použít k zahuštění vašich oblíbených polévek a omáček. Co ji však odlišuje, je její nutriční profil. Špaldová mouka si totiž udržuje bohatý obsah vitamínů a minerálů, obsahuje hodně vlákniny a navíc má nižší obsah lepku. Pochází z druhu pšenice, který je pro naše tělo lépe stravitelný. Co na ní oceníte nejvíce, je její vysoký obsah hořčíku, draslíku a vápníku.
Pryč s pšeničnou moukou
Takže jak vidíte, pšeničnou mouku, i když se zdá patřit mezi kuchyňský základ, můžeme úspěšně nahradit mnoha dalšími možnostmi. Ať už se snažíte vyhnout lepku, řešíte stravovací omezení, chcete zhubnout, nebo jednoduše hledáte nové chutě a textury, je tu spousta alternativ k vyzkoušení. Tak proč to nezkusit? Objevte nové možnosti pro svou kuchyň.