Opravdu vám alkohol zlikviduje dietu? Který nejvíc a naopak, který alkohol při dietě napáchá nejmíň škody?

Který alkohol při dietě

Kdo by nechtěl mít krásnou postavu a být fit? O to usilujeme snad všichni. A taky všichni známe základní pravidlo každé diety – žádný alkohol. Opravdu je to ale tak? Opravdu alkohol při dietě totálně zlikviduje veškeré naše snahy zhubnout? Podíváme se na to, které druhy alkoholu jsou v rámci hubnutí „nejbezpečnější“ a kterým by bylo opravdu lepší se vyhnout úplně.

Proč alkohol a dieta nejdou dohromady?

Jak jsem již zmínila, to, že by měl být alkohol při dietě tabu, víme všichni moc dobře. Ale proč? Co s naším tělem alkohol vlastně provádí, že to má takový vliv na naši postavu?

  1. Obsah kalorií – Alkohol je další významný zdroj energie a prázdných kalorií. 1 g ethanolu dodá našemu tělu cca 7 kcal, což je skoro až dvakrát tolik co bílkoviny nebo sacharidy. A naopak termický efekt, neboli množství kalorií spálených při zpracování alkoholu, je dvakrát nižší.
  2. Větší hlad a chuť na jídlo – Alkohol krátkodobě zvyšuje hlad a pocit, kdy potřebujeme něco rychlého a „nezdravého“. Někdo pociťuje větší potřebu sacharidů, někdo zase cítí velkou chuť na tučné pochoutky jako salámy, tučné sýry atd. A to naší dietě rozhodně neprospívá.
  3. Dehydruje – Alkohol má diuretické účinky, tudíž náš organismu dehydruje, což se podepisuje jak na stavu našich orgánů, tak také na zpomalení metabolismu. A to při hubnutí opravdu nepotřebujeme.
  4. Snížená schopnost spalování tuků – Protože se náš organismus v první řadě snaží odbourat alkohol, zpomaluje se využití živin a spalování tuků. Kalorie se tak ukládají více do tukových zásob.
Alkohol vyvolává pocit hladu a chuť na nezdravé jídlo.
Alkohol vyvolává pocit hladu a chuť na nezdravé jídlo.

Jaký alkohol při dietě tedy můžeme a který naopak raději vynechat?

Bohužel nelze říct až tak jednoduše „Nepijte toto, protože to obsahuje hodně cukru“ nebo naopak „Nepijte tohle, protože je to tučné“. Co je tedy ještě relativně „v pohodě“ a na co si raději nechme zajít chuť?

Víno

Pokud patříte mezi milovníky vína, můžete být relativně v klidu. I zde je ovšem nutné trochu počítat. Konkrétně kalorie. Stačí ale, když si zapamatujete pořadí druhů vín od těch nejneškodnějších.

Samozřejmě nejméně kalorií obsahují suchá bílá vína. Následují červená vína. Nejvíce kalorií mají vína sladká, ať už bílá nebo červená.

U vína to ale není až tak jednoduché, jak se může zdát. To si ale rozebereme v některém z příštích článků. Jako základ vám postačí řídit se tímto pořadím.

Kvalitní suché bílé víno je nejlepší varianta, pokud chcete pít alkohol při dietě.
Kvalitní suché bílé víno je nejlepší varianta, pokud chcete pít alkohol při dietě.

Pivo

Říká se, že pivo je na přibírání úplně nejhorší. Není tomu ale úplně tak. Co se týká energie z alkoholu, obsahuje ho pivo absolutně nejméně. Po pivu se hodně přibírá proto, že málokdy zůstaneme jen u jednoho. Navíc jeho chuť člověka nutí něco k němu pojídat. A řekněme si upřímně, opravdu málokdy to bude něco zdravého a dietního.

Tvrdý alkohol

Z tvrdého alkoholu jsou nejméně kalorické „panáky“ bezbarvé, například vodka. Hůře jsou na tom lihoviny dobarvované, například rum. Dále je vyšší obsah alkoholu obsažen v zelené a ještě vyšší v Becherovce.

Koktejly

No a nejvíce cukru a tím pádem i kalorií obsahují koktejly. Například 2 dl Cuba Libre jsou stejně kalorické jako 3 sklenice vína. Ještě více kalorií obsahuje například Mojito. A ještě více kalorická je Piňa Colada. U koktejlů totiž hodně záleží na jejich celkovém složení.

Dobarvovaný tvrdý alkohol obsahuje více kalorií než ten čirý.
Dobarvovaný tvrdý alkohol obsahuje více kalorií než ten čirý.

Energetická hodnota jednotlivých nápojů

Podívejme se teď na konkrétnější počet kilojoulů v jednotlivých nápojích:

  • suché bílé víno – 2 dcl – 440 kJ
  • červené víno – 2 dcl – 540-640 kJ
  • šumivé víno – 2 dcl – 620-900 kJ
  • pivo 10° – 0,5 l – 650 kJ
  • pivo 12° – 0,5 l – 1100 kJ
  • Martini/Cinzano – 2 dcl – 1000-1200 kJ
  • Becherovka/griotka – 5 cl – 500 kJ
  • vaječný koňak – 5 cl – 700 kJ
  • whisky/vodka – 5 cl – 800-1000 kJ
Pivo je fajn. Pokud zůstane u jednoho.
Pivo je fajn. Pokud zůstane u jednoho.

Tipy na závěr

  1. Nezapomeňte alkohol řádně prolévat čistou neperlivou vodou. Sice nezmírní účinky alkoholu na vaši dietu, ale na vaši následnou kocovinu rozhodně ano. A čím dřív budete po party v pohodě, tím dřív zase začnete cvičit a hubnout.
  2. I když se snažíte udržet nebo získat krásnou postavu, nestresujte se. Pokud si dáte jakýkoliv druh alkoholu jednou za čas a s mírou, nic zas až tak hrozného se nestane. Vaše proporce se nenafouknou jen tak z ničeho nic. Takže hlavně klid. 🙂
Koktejly obsahují nejvíce kalorií. Záleží ale na jejich přesném složení.
Koktejly obsahují nejvíce kalorií. Záleží ale na jejich přesném složení.

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *