Může mít tvar skleničky vliv na chuť vína?

Sklenička na víno a její tvar skutečně má vliv na jeho chuť

Jak vypadá sklenička na víno určitě víte. A jistě jste již někdy slyšeli, že na červené víno se používá sklenička nízká a široká, na bílé užší a vyšší a na šampaňské úzká a vysoká. Proč tomu ale tak je? Zdaleka nejde jen o nějakou estetickou stránku stolování! Tvar skleničky totiž skutečně může mít vliv na chuť i vůni vína.

Jak tvar skleničky ovlivňuje chuťové pohárky?

Zkuste například Ryzlink ochutnat nejprve ze skleničky s úzkým hrdlem ve tvaru tulipánu. Poté ho ochutnejte ze široké skleničky určené pro červené víno. Cítíte rozdíl? Myslím, že určitě ano.

Jaký je v tom tedy fígl? Základním předpokladem je to, že různé tvary hrdla sklenice směřují do úst víno různým způsobem.

Skleničky na šťavnaté bílé a šumivé víno mívají hrdlo úzké, které tak může víno směřovat přes špičku jazyka, která vnímá více sladkost a podpoří tak vnímání chuti ovoce ve víně. K chuťovým centrům kyselosti a slanosti se tak víno v ústech dostane až následovně.

Budete-li pít víno ze široké skleničky, nebudete tolik vnímat jeho ovocnou chuť. Zato bude chutnat výrazně kyseleji. Taková sklenička je tedy vhodná především pro víno červené, ale nejen to. Je vhodná i pro plná bílá vína, která zrála na dubových sudech barrique.

Tvar skleničky na víno ovlivňuje jeho chuť i vůni.

Směr vína do úst však není jediné kritérium pro výběr té správné skleničky. Dalším takovým je velikost plochy vína, která je v kontaktu se vzduchem. Proto jsou sklenice na červené víno široké, plocha kontaktu vína se vzduchem je větší. Díky tomuto faktu se červené víno může harmonizovat a rozvonět.

Jaký tvar skleničky je ideální a kolik jich doma mít?

Člověk by řekl, že by bylo ideální mít speciální skleničky nejen na červené a bílé víno, ale i na víno sladké či suché, šumivé, ovocné…

Bohatě však postačí, když si na červené víno pořídíte skleničky větší a širší, o objemu cca 450 ml. Na bílé víno si zase pořiďte skleničky menší, ideálně ve tvaru tulipánu, o objemu kolem 350 ml. No a pro šumivé víno a šampaňské jsou zase ideální skleničky úzké, které mají tvar flétny a uprostřed jsou o něco málo širší.

Tip na závěr

Pokud se ale rozhodněte šetřit na kvalitě vína a koupíte si domů nekvalitní nebo špatné víno, nezachrání to ani ten nejlepší a nejkvalitnější křišťál na světě!

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *