Není softshell jako softshell – Část první. Jak správně vybírat softshellové oblečení?

Softshell je skvělý materiál pro svrchní oblečení.
Jak správně vybírat oblečení ze softshellu?

Pojem softshell jste už určitě někde slyšeli. Není divu, je ho „plný internet“. Co ale ten softshell vlastně je a jak se orientovat v při jeho výběru? Na jaké roční období a jakou aktivitu je vlastně softshell vhodný?

Když se řekne softshell

Co je to vlastně ten softshell? Je to moderní funkční vícevrstvý materiál. I další vlastnosti tohoto super materiálu můžeme odvodit ze samotného názvu – „soft shell“ neboli „měkká schránka“. Vaše „schránka“, ať už to bude bunda nebo kalhoty, tak bude prodyšná, větruvzdorná, mechanicky odolná, nepromokavá a prodyšná. Je tudíž ideální pro outdoorové oblečení, ale i boty.

Složení softshellu a jeho vlastnosti

Softshell jako materiál k výrobě oblečení je tvořen dvěma až třemi vrstvami.

  1. Spodní vrstva zajišťuje pohodlí, hřeje a odvádí pot. Pokud je ve styku s kůží, je na dotek velmi příjemná. Tvoří ji obvykle pletenina neboli jersey, u teplejších variant pak microfleece nebo fleece.
  2. Druhou vrstvu tvoří membrána
  3. Třetí vrstva má izolační a ochrannou funkci. Je měkká, pružná a vodoodpudivá – dešťové kapky i sníh po ní jen stečou a neulpívají na ní ani se nedostanou dovnitř.
Softshell je nepromokavý a voděodpudivý.

Softshell samotný pak dělíme na dva základní typy:

  1. Membránový softshell – Díky membráně mezi vnější a vnitřní vrstvou poskytuje lepší odolnost vůči vlhkosti a větru. Neodvádí ale tak dobře pot a je méně prodyšný.
  2. Tkaný softshell – Nemá membránu. Vodoodpudivost zajišťuje hustota vláken vrchní vrstvy a její impregnace. Vyznačuje se velmi dobrou prodyšností, nižší váhou, vysokou otěruvzdorností a velkou elasticitou. Tvoří se speciálním tkaním textilních vláken.

Dále můžeme sofshell rozdělit podle jeho určení z hlediska ročního období, respektive počasí, do kterého se chystáme obléci. A to na:

  • Zimní – Vnitřní vrstvu tvoří silnější hřejivý materiál, obvykle fleece nebo microfleece.
  • Jarní – Jedná se o středně silný softshell s vnitřní stranou z nezateplené látky. Tou je obvykle bavlna, polyester nebo bambusová viskóza.
  • Letní – Jedná se o tenký softshell. Vnitřní vrstva obvykle chybí.

V dalším díle si řekneme jaké vlastnosti může softshell mít, jaké parametry při jeho výběru správně sledovat.

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *