Není softshell jako softshell – Část druhá. Co a jak u softshellu sledovat

Víte, co při výběru oblečení ze softshellu sledovat?
Softshell je materiál vhodný pro svrchní oblečení.

V první části našeho miniseriálu, kde jsme rozebírali softshell, jsme si řekli, jak se dělí a jak správně vybírat oblečení z tohoto materiálu pro jednotlivá roční období. Pokud si chcete pořídit softshellové oblečení, měli byste tedy především vědět, kam jej chcete nosit a co by tedy mělo splňovat.

K základním sledovaným parametrům patří tepelná odolnost, větruvzdornost, nepromokavost a prodyšnost či paropropustnost.

Tepelná odolnost

Ač je tento parametr jedním z nejdůležitějších, na většině oblečení ho bohužel nenajdete. Obvykle je nutné zjistit si ho přímo u výrobce.

Tepelná odolnost udává rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním povrchem materiálu. Čím je hodnota nižší, tím lépe materiál izoluje. Teplo vyprodukované vaším tělem tak neproudí ven.

Tepelná odolnost se označuje Rct a měří se v K*m2/W.

Větruvzdornost

Každý softshell je částečně větruvzdorný. Nejlépe větruvzdorné jsou ale softshelly membránové. Ovšem také platí, že čím vyšší odolnost vůči větru, tím nižší je jeho prodyšnost.

Softshell je skvělý materiál i na zimní oblečení.

Nepromokavost

Tento parametr nám sděluje výšku vodního sloupce, kterému materiál odolá. Softshell se považuje za nepromokavý, pokud odolá tlaku minimálně 1.300 mm vodního sloupce.

Tkaný softshell má hodnoty do 5.000 mm, membránový i nad 30.000 mm.

Prodyšnost

Tato informace nám říká, jaká energie je potřeba k odpaření určitého množství vody. Označuje se zkratkou Ret a měří se Pa*m2/W.

Čím je výsledná hodnota nižší, tím je látka prodyšnější.

Můžeme se setkat i s označením paropropustnost. Tento údaj se udává v jednotkách g/m2/24. Říká nám, kolik gramů vodních par materiál propustí za 24 hodin.

Stupně prodyšnosti a paropropustnosti:

  • Velmi dobrá prodyšnost je, pokud je Ret menší než 6. Paropropustnost by měla udávat hodnotu více než 16.000 g/m2 za 24 hod.
  • Dobrá prodyšnost je, pokud je Ret v rozmezí 6-14 a paropropustnost 6.000-15.000 g/m2 za 24 hod.
  • O uspokojivé prodyšnosti hovoříme v případě, kdy se Ret pohybuje v hodnotách 13-20 a paropropustnost 4.000-5.000 g/m2 za 24 hod.
  • Neuspokojivá prodyšnost pak má Ret vyšší než 20 a paropropustnost menší než 4.000 g/m2 za 24 hod.

Jak se o softshellové oblečení starat

Správná péče o softshellové oblečení je velmi důležitá. Jedná se totiž o funkční oblečení, a to potřebuje speciální zacházení.

Pokud etiketa na oblečení neuvádí jinak, mělo by se funkční oblečení prát při teplotě vody 30 °C. Ideální je pořídit si speciální prací prostředek přímo na softshell nebo na funkční oblečení obecně.

V žádném případě při praní nepoužívejte aviváž! Ta ničí vlákna jakéhokoliv funkčního oblečení. Stejně tak zapomeňte na sušičku a tento typ oblečení nechte raději uschnout volně.

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *