Znáte tyto speciální typy kávy?

Speciální typy kávy

Svět kávy je rozmanitý a fascinující, plný různých variant a příchutí, které dokážou uspokojit i tu nejnáročnější chuť. Je to trochu jako cestování do cizích míst, kde se mohou střetnout různé kultury a kulinářské tradice. A právě na tuto cestu do světa neobvyklých a speciálních typů kávy se dnes vydáme.

Čím se liší speciální typy kávy?

Už dávno nepijeme jen turka nebo rozpustnou kávu. Máme na výběr z mnoha variant kávy. Psali jsme o nich v minulém článku. Dnes se ale podíváme ještě na další způsoby, jak si naši milovanou kávu ozvláštnit a ochutit.

Speciální typy kávy se od tradičních liší tím, že do sebe integrují netradiční suroviny, jako je nejrůznější koření, alkohol nebo třeba zmrzlina. Některé z nich se inspirovaly mezinárodními kulinářskými tradicemi, jiné jsou moderními výtvory baristů, kteří hledají nové způsoby, jak oživit svůj oblíbený nápoj. Přesto všechny tyto speciální typy kávy sdílejí jednu věc. Jsou to ojedinělé zážitky, které do světa kávy přinášejí nové dimenze.

Protože, jak už jsme si říkali v jednom z našich předchozích článků, káva je především zážitek.

Speciální typy kávy

Alžírská káva pro milovníky vaječného koňaku

První speciální kávou, kterou si představíme, je alžírská káva, v zahraničí nazývaná jako eggnog coffee. Tento nápoj je skvělou kombinací kávy, alkoholu a smetany. Je to v podstatě káva s vaječným koňakem.

Alžírská káva začíná uvařením silného černého kávového extraktu. Pak se do něj přidá trochu vaječného koňaku, a to tak, aby se vrstvy nesmíchaly. Vše se pak mírně zahřeje, aby se alkohol a káva krásně propojily.

Nápoj se poté naservíruje do vysoké průhledné sklenice a na vrchol se přidá velká porce šlehačky. Tato káva je skvělým zážitkem, který kombinuje hořkou chuť kávy, sladký a bohatý vaječný koňak a lehkou, krémovou šlehačku. Je to opravdu dekadentní způsob, jak si vychutnat kávu.

Speciální typy kávy

Irská káva a irská whisky

Irská káva je oblíbený kávový nápoj, který pochází z Irska. Tradiční irskou kávu tvoří horká káva, irská whisky a cukr, vše zakončené vrstvou šlehačky.

Příprava irské kávy začíná tím, že uvaříme silnou černou kávu. Podle chuti do ní přimícháme cukr. Poté do sklenice přilijeme irskou whisky a na vrchol přidáme šlehačku. Pozor. Šlehačka by se neměla s kávou rozmíchat. Káva se pije přes šlehačku.

Celý zážitek je kombinací hořké kávy, sladkého cukru, silné chuti whisky a bohaté šlehačky. Je to opravdu skvělý způsob, jak si užít kávu.

Je libo kávu s tonikem nebo raději s rumem?

Než zakončíme speciální alkoholové typy kávy, představíme si ještě kávu s tmavým rumem. Nápoj je obvykle ozdoben ještě také šlehačkou a skořicí. Je to skvělá volba pro ty, kdo hledají trochu luxusu a chutného povzbuzení.

Pokud nemáte příliš v oblibě kombinaci kávy s alkoholem, vyzkoušejte kávu s tonikem.

Káva s tonikem je dalším speciálním typem kávy, který stojí za zmínku. Tato neobvyklá kombinace studeného espressa a toniku je populární zejména v letních měsících. Osvěžující a bublinkový tonik dokonale doplňuje intenzitu espressa a vytváří lehký, svěží nápoj.

Ledová káva se zmrzlinou i bez

V teplých letních měsících vám může přijít vhod také ledová káva. Tato jednoduchá, ale účinná varianta klasické kávy se připravuje tak, že se uvařená káva nechá vychladnout a poté se podává s ledem. Kdo by odolal sklenici chladivé, osvěžující kávy v horkém letním dnu?

Pro milovníky sladkého je tu ledová káva se zmrzlinou. Tento dezertní nápoj se obvykle připravuje tak, že se do sklenice vloží kopeček zmrzliny a poté se přidá vychlazená káva. Výsledkem je lahodný mix kávy a zmrzliny, který je ideální pro horké, slunečné odpoledne.

Pokud ale máte ledovou kávu rádi, můžete si ji samozřejmě vychutnat v každém ročním období.

Vyzkoušejte něco s nového

Proč tolik milujeme kávu? O tom už jsme taky psali.

Tyto speciální kávy ale nejsou jen o kávě, jsou o zážitku. Přinášejí nové chutě a textury do světa kávy a otevírají dveře k novým způsobům, jak si tento oblíbený nápoj užít.

Takže příště, když si budete objednávat kávu, proč nezkusit něco nového? Můžete být překvapení, co všechno může káva nabídnout.

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *