Co ovlivňuje obsah kofeinu v kávě a které typy kávy ho obsahují nejvíce?

Typy kávy a obsah kofeinu

Káva nás probouzí do nového dne, dodává nám energii a povznáší naše společenské chvíle. Ať už jste milovníkem espressa, latte nebo filtrované kávy, jedno je jisté – káva je pro nás více než jen nápoj. Je součástí našeho životního stylu, rituálu a v mnoha případech i naší identity. Pojďme se dnes podívat na to, které typy kávy obsahují nejvíce kofeinu a co jeho obsah ovlivňuje.

Co je to kofein a jak působí na tělo?

Jedním z hlavních lákadel kávy, tedy kromě neodolatelné vůně a lahodné chuti, je kofein, který jí dává její charakteristický povzbuzující účinek. Kofein je pro většinu z nás jedním z hlavních důvodů, proč si každé ráno dopřejeme svůj šálek kávy.

Kofein je přírodní stimulant, který se nachází v mnoha rostlinách, ale nejrozšířenější je právě v kávě. Je to alkaloid, látka, která je známá svým povzbuzujícím účinkem na lidský organismus.

Když vypijeme svůj šálek kávy, kofein se rychle vstřebává do krevního oběhu a dostává se do našeho mozku. Zde blokuje efekt neurotransmiteru zvaného adenosin, který napomáhá uvolnění a zklidnění. S blokádou tohoto efektu se naše nervová aktivita zvyšuje a my se cítíme více bdělí a koncentrovaní.

Kofein také stimuluje produkci dalších neurotransmiterů, jako je dopamin a noradrenalin, které nám dodávají pocit radosti a energie. Z tohoto důvodu je káva tak oblíbená mezi lidmi, kteří potřebují zvýšit svou mentální i fyzickou výkonnost.

Nicméně, jako u většiny věcí, platí i pro kofein, že míra je zásadní. Nadměrný příjem kofeinu může vést ke zdravotním problémům, jako je nespavost, nervozita, rychlejší srdeční tep, podrážděnost či zažívací potíže. Je důležité znát své tělo a vědět, jaké množství kofeinu je pro vás optimální.

Jaké faktory ovlivňují obsah kofeinu v kávě?

Co ovlivňuje obsah kofeinu v kávě? Na tuto otázku existuje více odpovědí. Máme totiž hned několik faktorů, které na obsah kofeinu v kávě mají vliv.

Typy kávy a obsah kofeinu

Druh kávovníku a půdy

Kávovníků existuje mnoho druhů, ale dva nejznámější jsou Coffea arabica a Coffea canephora, známá také jako Robusta.

  • Arabica je nejoblíbenější a tvoří asi 70 % celosvětové produkce kávy. Její kávová zrna jsou jemnější a mají nižší obsah kofeinu, asi 1,2 %–1,5 %.
  • Robusta na druhou stranu obsahuje téměř dvakrát tolik kofeinu, kolem 2,2 %–2,7 %. Její chutě jsou silnější a hořčejší, což je pro některé milovníky kávy atraktivní.

Půda, na které kávovník roste, také hraje roli. Kávovníky potřebují pro svůj růst velmi specifické podmínky, včetně vysoké nadmořské výšky, specifického klimatu a půdy bohaté na minerály. Všechny tyto faktory mohou ovlivnit obsah kofeinu v zrnech. Například káva pěstovaná ve vyšších nadmořských výškách má tendenci mít nižší obsah kofeinu než ta pěstovaná v nižších oblastech.

Způsob zpracování kávy

Způsob, jakým se káva zpracuje, hraje v obsahu kofeinu také významnou roli. Při zpracování kávových zrn dochází k odstranění plodu a slupky, sušení a pražení. Každý z těchto kroků může obsah kofeinu ovlivnit.

Při pražení například dochází k chemickým změnám v kávových zrnech. Světlé pražení v nich zanechává více kofeinu, zatímco tmavé pražení může některý kofein odstranit. Ale nezoufejte, rozdíly nejsou tak velké. Můžete si tedy stále užívat tmavě praženou kávu bez obav z výrazného poklesu kofeinu.

Způsob přípravy kávy

A konečně, způsob, jakým svou kávu připravujete, může obsah kofeinu ovlivnit také. Espresso například obsahuje více kofeinu na mililitr než filtrovaná káva, ale protože se obvykle pije v menším množství, celkový obsah kofeinu je menší.

Vysoká teplota a doba vaření vody zvyšuje extrakci kofeinu. Takže při metodách jako french press nebo cold brew můžete získat kávu s vyšším obsahem kofeinu. Na druhou stranu, rychlé metody jako espresso nebo aeropress obsahují kofeinu méně.

Kde pořídit kvalitní kávu?

Kvalitní kávu s různým obsahem kofeinu, včetně té bezkofeinové, doporučujeme nakoupit na Darka-shop. Najdete tu jak arabicu, tak robustu, ale například i cibetkovou kávu a další druhy luxusních káv.

Pokud nevíte, na co konkrétně byste měli chuť, můžete zkusit degustační balíčky. Na první objednávku navíc získáte slevu 10 %.

Kolik kofeinu obsahují jednotlivé typy kávy?

Typy kávy a obsah kofeinu
  • Espresso vs. filtrovaná káva Možná by vás překvapilo, že espresso má méně kofeinu než filtrovaná káva. Single shot espresso obsahuje okolo 63 mg kofeinu, zatímco filtrovaná káva může mít až 90–100 mg na šálek. Je to proto, že proces přípravy espressa trvá kratší dobu, což neumožňuje úplné uvolnění kofeinu z kávových zrn.
  • Arabika vs. robusta Z hlediska obsahu kofeinu jsou dva hlavní typy kávy, arabika a robusta, na opačných koncích spektra. Robusta zvládne přesáhnout arabiku v obsahu kofeinu o neskutečných 83 %. Arabika, která má jemnější a komplexnější chuť, obsahuje okolo 1,2 % kofeinu, zatímco robusta, známá svou silnou a hořkou chutí, se pyšní obsahem kofeinu okolo 2,2 %.
  • Káva z kávovaru vs. instantní káva Mnoho lidí si myslí, že instantní káva je ta slabší varianta. Pokud se ale podíváme na obsah kofeinu, můžeme být překvapení. Instantní káva obsahuje v průměru mezi 30 až 90 mg kofeinu na šálek. Káva z kávovaru, na druhou stranu, je variabilnější a obsah kofeinu se může pohybovat mezi 40 až 105 mg na šálek, v závislosti na druhu kávových zrn a na tom, jak je káva připravená.
  • Decaf káva Decaf káva je káva, ze které byl odstraněn většinový podíl kofeinu. Proces dekofeinizace se provádí buď chemickým rozpouštěním kofeinu nebo pomocí vody. I když decaf káva obsahuje méně kofeinu než běžná káva, stále v ní nějaký zůstává. Typický šálek decaf kávy obsahuje 2-5 mg kofeinu.

Doufám, že vám tento přehled pomůže při výběru kávy, která nejlépe odpovídá vašim chutím a potřebám. Ať už upřednostníte silný začátek dne s robustou, nebo jemnější chvilku s arabikou, na výběr je nespočet možností. Jedno je však jisté – káva je nejenom chutným a voňavým, ale i fascinujícím světem!

A nezapomeňte využít slevu 10 % na první nákup na Darka-shop.

Přečtěte si další naše články a zajímavosti o kávě

7 důvodů, proč tolik milujeme kávu

Jak si vychutnat kávu? Káva je zážitek!

Znáte všechny druhy a typy kávy? Teď už při objednávání nikdy neuděláte chybu!

Znáte tyto speciální typy kávy?

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *