8 triků, díky kterým vaše domácnost bude vypadat uklizená a připravená na nečekanou návštěvu

Vaše domácnost bude vypadat uklizená

Kdo by to neznal. Telefonát, sms – za chvíli přijde návštěva. Maminka, tchyně, kamarádka s dětmi, sousedka. Vám se ale ve dřezu hromadí nádobí, prádelní koš překypuje nevypraným prádlem a na gauči i na zemi je spousta drobků a prachu. Co teď? Poradíme vám, jak vaše domácnost bude vypadat uklizená.

Uklizenou domácnost můžete snadno předstírat

Pokud spěcháte, je jasné, že nestihnete uklidit všechno. Je tedy potřeba se soustředit na to hlavní. A tím je, aby vaše domácnost alespoň vypadala, že je uklizená. Všechno je to o vnímání.

Soustřeďte se především na místa, kde se bude vaše návštěva vyskytovat. Je zbytečné uklízet celý dům. Pozornost věnujte obývacímu pokoji, kuchyni (pokud tam hosté půjdou), toaletě a koupelně. A také chodbě, kterou přijdou.

Přinášíme 8 tipů, po jejichž aplikaci bude i vaše domácnost vypadat dokonale uklizená.

1. Kdo přijde a proč?

Zamyslete se, kdo přijde a co u vás bude dělat. Budete sedět v kuchyni u kávy a klábosit? Máte v plánu se válet na gauči v obýváku, popíjet víno a sledovat film?

Důležité je mít v pořádku právě ta nejvíce viditelná místa. Tedy stůl, gauč, povrchy v místnosti. Máte na gauči psí chlupy? Prach na poličkách a televizi? Nádobí na kuchyňské lince či jídelním stole? Tento nepořádek by bylo fajn uklidit.

Pokud máte domácí zvířata, jste pravděpodobně zvyklí na jejich pach. Návštěvě to ovšem moc příjemné být nemusí. Myslete proto na to, jak se pachu vašich domácích mazlíčků zbavit, aby u vás návštěvě bylo příjemně.

2. Ukliďte nepořádek

Povalující se věci, jako je prádlo, nádobí či odpadky, jsou těmi prvotními, které musí pryč. Nejúčinněji se vám s nimi bude pracovat, když si je rozdělíte do pěti kategorií:

  1. odpadky,
  2. prádlo,
  3. špinavé nádobí,
  4. věci, které mají své místo,
  5. věci, které své místo nemají.

První čtyři kategorie zvládnete rychle. Odpadky do koše, nádobí do myčky, případně alespoň do dřezu, který můžete překrýt utěrkou. Prádlo do koše či do skříně. Věci, které mají své místo, dejte na své místo. A ty, které své místo nemají nebo nikam nezapadají, naházejte do prádelního koše, pytle na odpadky, krabice či něčeho podobného. To samé můžete v případě nutnosti udělat i s věcmi, které své místo mají, ale na jejich úklid není čas.

Tuto „nádobu“ s věcmi pak „ukliďte“ do skříně nebo místnosti, kam návštěva nepůjde. Případně ji můžete dát do sklepa, v případě nouze do kufru auta. Úklid těchto věcí, ať už své místo mají, či nikoliv, vyřešíte, až návštěva odejde.

Domácnost bude vypadat uklizená.

3. Rozsviťte světla

Studie prokázaly, že lidé vnímají osvětlené prostory jako čistší. Experiment z roku 2013 prokázal, že lidem dokonce i odpadky připadají při jasném světle čistěji. Toto vnímání údajně pochází z dávných dob, kdy jsme sluneční světlo spojovali se zdravím.

Ještě lepší je přirozené světlo. Pokud tedy návštěva přijde za slunného dne, roztáhněte závěsy a žaluzie a nechte sluníčko pracovat. Ovšem pozor! Při světle je hodně vidět prach. Takže i přesto, že světlo funguje na naše vnímání tak, jak funguje, může návštěvu upozornit na zaprášenou poličku nebo televizi.

4. Zaměřte se na měkké materiály

Do koupelny dejte čisté ručníky a pěkně je složte. Složte také všechny deky v obývacím pokoji a načechrejte polštáře na pohovce. Pokud si myslíte, že by někdo mohl nahlédnout do vaší ložnice, ustelte postel.

5. Otřete prach a šmouhy

Poté, co jste uklidili všechny věci, které nemají v prostoru co dělat, se zaměřte na prach. A to jak na prachové chuchvalce na zemi, tak vrstvu prachu či jiných nečistot na poličkách a vystavěných dekoracích.

Pokud by utírání prachu z dekorací jako jsou vázičky, talířky, sošky apod. mělo zabrat moc času, raději je schovejte a utřete jen poličky. Případně místo nich dejte něco většího, například knihy, kytku nebo velkou vázu.

Nezapomeňte ale ani na šmouhy na lesklých površích, jako jsou zrcadla, sklo nebo kovy. Lidé si těchto detailů opravdu všímají. Proto jejich ošetření věnujte dostatek pozornosti a používejte kvalitní čisticí prostředky.

6. Věnujte pozornost vůni

Nejprve vyneste koš a zbavte se zbytků jídla, které jsou v prostoru cítit. Otevřete okna do průvanu a pořádně vyvětrejte. Poté zapalte vonnou svíčku nebo zapojte jiný druh vůně. Ovšem pozor, ne parfém ani jiné těžké vůně, z nichž by se návštěvě mohlo udělat zle.

Čistou domácnost evokují citrusové vůně. Nejlépe tedy uděláte, když zvolíte svíčku, aroma oleje nebo jiný kvalitní a dlouhotrvající prostředek aromaterapie s citronovou nebo pomerančovou vůní. Ale ani další vůně, které máte rádi, nejsou krokem vedle. Prostě především provoňte prostor. Bude působit opečovávaně a útulně.

7. Přidejte rostlinu nebo květiny

Studie prokazují, že lidé považují vnitřní prostory s rostlinami a jinou zelení za čistší než ty bez nich. Není to racionální a neznáme důvod, ale pokojové rostliny na naši psychiku působí zvláštní mocí.

Profesionálové v oblasti úklidu také věří, že čerstvé květiny v domácnosti pomáhají prostor rozzářit. Pokud se tedy chystáte ještě na nákup pro nějakou tu dobrotu a víno, nezapomeňte pořídit nějakou pěknou kytici.

Kytice a uklizená domácnost.

8. Buďte připravení

Pokud si vytvoříte systém, díky kterému budete mít doma neustále čisto a nepořádek bude minimální, úklid pro nečekanou návštěvu bude jednodušší a rychlejší. Dobrý systém je udělat každý den kousek práce, abyste nestrávili úklidem celý víkend. Konkrétní úkoly přiřazujte ke konkrétním dnům v týdnu, např. v pondělí podlahy, v druhý koupelny, jednou týdně prádlo… Pak vaše domácnost bude vypadat uklizená, i když ve skutečnosti úplně uklizená nebude.

Když spěcháte, je fajn mít po ruce nějaký univerzální čisticí prostředek, který si poradí se vším. Vy tak nemusíte řešit, jestli zrovna na tenhle druh povrchu je vhodný, či nikoliv. Navíc je skvělé, když je také šetrný nejen k životním prostředí, ale i k vaší pokožce. Přesně takový najdete tady.

Pokud potřebujete univerzální čisticí prostředek ve větším balení, zkuste tento. Poradí si i se zašlou špínou velmi rychle. Ušetří vám tak čas i energii.

Jana Švec

https://hyggeme.cz/jana-svec Copywriterka, překladatelka, korektorka, blogerka a nadšená cestovatelka. Psaní se věnuje od roku 2012 a dodnes se jím živí. Na svém kontě má nespočet blogových a PR článků a řadu spokojených klientů a kromě toho dva vlastní projekty. Miluje cestování, angličtinu, španělštinu, hory, moře, dobrou kávu a kvalitní víno. A především životní pohodu. Na tomto blogu pro vás tvoří obsah o zdravém a pohodovém zdravotním stylu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *